Bakan ‘zarar eden yok’ diyor çiftçi hacizle boğuşuyor

Professional

New member
Kuraklık ve artan maliyet baskısı altında olan çiftçiler her fırsatta isyanını lisana getirmesine karşın Tarım Bakanı Pakdemirli “Ben ziyan ettim diyen çiftçimiz yok, olmaması gerekir” dedi. Bu sözlere yönelik tenkitler sürerken Türkiye Ziraatçiler Derneği, tarladaki durumu datalarla ortaya koydu. Buna bakılırsa 100 binden çok çiftçi hacizlik durumda olduğunu belirtti. Tarla sahipleri ise problemlerini “Borçları ödeyemez hale geldik. Her gün icra kağıtları alıyoruz” kelamlarıyla lisana getirdi.

BAKAN ‘ZARAR EDEN YOK’ DİYOR ÇİFTÇİ HACİZLE BOĞUŞUYOR

Tarımda artan maliyetlerin yanı sıra kuraklığın etkilediği çiftçiler üretim yapamaz hale geldi. Biroldukca çiftçi işletmesinin kapısına kilit vururken, üretime devam edenler ise borçla çarkı döndürmeye çalışıyor. 100 binden çok borçlu çiftçi haciz tehdidiyle karşı karşıya kalırken Tarım Bakanı Pakdemirli göre ‘zarar eden çiftçi yok.’

Enflasyon ve kur arttıkça tarımda maliyetler artıyor. Girdi maliyetlerinin büyük çoğunluğu dolar kuru üzerinden belirlenen çiftçiler üretim yapmakta zorlanıyor. Girdilerin yanı sıra kuraklığında etkilediği çiftçiler ya işletmelerinin kapılarına kilit vuruyor ya da üretime devam etmek için borçla çarkı döndürmeye çalışıyor. Desteklenmeyen çiftçiler aldıkları borçları yerine koyamıyor. Türkiye Ziraatçiler Derneği’nin datalarına bakılırsa 100 binden çok çiftçi haciz tehdidiyle karşı karşıya. Bu duruma karşın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, TBMM’de Müsilaj Komisyonu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtlarken ‘’Ben ziyan ettim diyen çiftçimiz yok, olmaması gerekir’’ tabirlerini kullanmıştı.

DW Türkçe’ye konuşan Mehmet Varhan isimli çiftçi 3 bin dönüm tarlası bulunmasına karşın hacizlerden dolayı ekim yapamadığını, ‘’Traktörümüz alınmış, kimse bize pamuk, mazot, gübre, ilaç vermiyor. Tarlayı ekemiyoruz. Elimizde olan traktörü de hacizli olduğu için kullanamıyoruz. Biz intihar etsek bence daha kurtuluştur bizim için’’ dedi. Pakdemirli’nin çiftçilerin ziyan etmediği istikametindeki kelamlarına reaksiyon gösteren Varhan ‘’ Çiftçi ölse daha yeterlidir. Her gün kapımıza icra kağıtları geliyor. Traktörlerimiz yakalanıyorsa, otomobillerimize binemiyorsak, dükkanlarımıza, iş yerlerimize el temalıyorsa bu çiftçiliğin manası nedir? Açıklayacak biri var mı? Hani senin çiftçin? Çiftçin yok ki. Senin çiftçin ölmüş haberin yok? Nasıl ziyan eden çiftçi yok? Bir an evvel bir tahlil bulmaları lazım. Bütün vatandaşlar perişan ancak çiftçi ölmüş vaziyette. Çiftçilerin yüzde 90’nı ya birbirlerini öldürecekler ya da intihar basamağına gelmişler’’ formunda söz etti.

‘BORÇLARIN ÖDENMESİ İÇİN İMKAN VERİLMİYOR’

Diyarbakır’ın Yaytaş Köyü’nde 10 aile ile birlikte 2017 yılında aldıkları 200 bin TL’lik kredi faizi ile birlikte 3 milyon TL’ye çıktığını aktaran Varhan, ‘’Yağmurdan dolayı eseri toplayamadık. Onun için borcu ödeyemez duruma geldik. Şu an fazlaca mağduruz. 10 aileyiz. 10 aileden 2 traktör yakalanmış, otomobilimiz hacizli, hesaplarımız blokeli, bankalardaki sicilimizi sıfıra indirmişler’’ dedi.

Tarlasının bir kısmını süren lakin mazot için borç bulamadığından dolayı ekimi yarıda bırakan Varhan, ödeme yapmak için bankanın rastgele bir kolaylık göstermediğini, ‘’örneğin kredin var günü gelmiş: 100 milyar. Diyoruz, ‘Ben bunu ödeyemiyorum bunun 10 milyarını ödeyeyim. Önümüz açılsın, borcumuzu ödeyecek hale gelelim.’ Lakin o imkanda verilmiyor. Diyor ‘Getir borcunu kapat, getir taksitini kapat’’ tabirlerini kullandı.

1 YILDA 46 BİN KİŞİ ÜRETİM YAPMAYI BIRAKTI

Ziraî girdi maliyetleri her geçen gün katlanarak artıyor. Bu maliyetleri karşılayamayan çiftçi tarım yapmayı bırakıyor. Bir yılda 46 bin 923 kişi tarım yapmaktan vazgeçti. CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, 3 yılda 184 bin 154 ziraî işletmenin kapısına kilit vurulduğunu belirmişti. Şevkin, 2016 yılında Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı işletme sayısının 2 milyon 267 bin 176 olduğunu bu sayının süratle düştüğünü ve 2019 yılında 2 milyon 83 bin 22’ye gerilediğini söylemiş oldu. Bunun yanı sıra borçlardan dolayı belini doğrultamayan çiftçinin borcu 205 milyar lirayı aştı.

BUĞDAY FİYATLARI REKOR KIRDI

Buğday fiyatları, büyük ihracatçı ülkelerden biri olan Rusya’da bir yetkilinin fiyatlarda kuvvetli bir artış olursa ülkesinin tahıl ihracat vergilerini artırabileceğini işaret etmesiyle tepeye çıktı. Rusya’nın tahıl ihracatına kota getireceği haberleri Avrupa’da buğday fiyatlarını 13,5 yılın en yüksek düzeyine taşıdı. Rusya Tahıl İhracatçıları Birliği Lideri Eduard Zernin dün yaptığı açıklamada, 15 Şubat’ta başlayacak 2021-22 piyasa döneminin ikinci yarısı için tahıl ihracat kotası belirleyeceğini ve bunu 30 Eylül’e kadar yürürlükte kalacağını tabir etti. Tahıl meblağlarında yaşanan artış, global besin meblağlarına dair telaşları de artırdı. ABD Tarım Bakanlığı ise global buğday ihracatının 200 milyon tonun üzerine çıkarak tüm vakit içinderın en yüksek düzeyini aşmaya hazırlandığını kaydetti. Buğday; ekmek, makarna, kek, pasta ve bisküvi üzere pek epey besin eserinde kullanılıyor.